Hjem > Installation af software > Slut printeren til en computer eller mobilenhed > Tilslutning af printeren til en computer ved hjælp af Wi-Fi > Slut printeren til en computer ved hjælp af WPS (Wi-Fi Protected Setup™)
Slut printeren til en computer ved hjælp af WPS (Wi-Fi Protected Setup™)
- Bekræft, at din Wi-Fi-router/dit accesspoint viser WPS-symbolet.
- Anbring printeren inden for din Wi-Fi-routers/dit Wi-Fi-accesspoints rækkevidde.Rækkevidden kan variere afhængigt af omgivelserne. Du kan finde flere oplysninger i de instruktioner, der fulgte med din Wi-Fi-router/dit Wi-Fi-accesspoint.
- Tryk på WPS-knappen på din Wi-Fi-router/dit Wi-Fi-accesspoint.
- Tryk på Bluetooth og Wi-Fi-knappen
på din printer, og hold dem nede i ca. fem sekunder.
- Bluetooth og Wi-Fi-indikatoren
på printeren lyser grønt
en gang i sekundet.
Når forbindelsen er oprettet, lyser Bluetooth- og Wi-Fi-indikatoren
grønt
. Computere og mobilenheder, som er forbundet til det samme netværk som printeren, har adgang til printeren. Du kan finde flere oplysninger i de instruktioner, der fulgte med din Wi-Fi-router/dit Wi-Fi-accesspoint.



Printeren vil forsøge at oprette forbindelse ved hjælp af WPS i to minutter. Hvis du trykker på Bluetooth- og Wi-Fi-knappen
i yderligere fem sekunder i løbet af dette tidsrum, fortsætter printeren med at forsøge at oprette forbindelse i yderligere to minutter.

Var denne side til hjælp?