Skanna till fil

Du kan skanna in ett svartvitt dokument eller ett färgdokument i datorn och spara det som en fil i valfri mapp. Filtypen och den specifika mappen grundar sig på inställningarna som du valt i skärmen Skanna till fil i ControlCenter3. (Se Fil.)
1
Placera dokumentet med texten uppåt i dokumentmataren, eller nedåt på kopieringsglaset.
2
Tryck på Grafik (Scan).
3
Tryck på Bsymbol.utri eller Bsymbol.dtri för att välja Skanna till fil.
Tryck på OK.
Om din maskin är en MFC-9440CN, MFC-9450CDN, DCP-9040CN eller DCP-9042CDN, gå till steg 5.
Om din maskin är en MFC-9840CDW eller DCP-9045CDN, gå till steg 4.
4
Tryck på Bsymbol.utri eller Bsymbol.dtri för att välja 1sidig, 2sidig (L)kant eller 2sidig (K)kant.
Tryck på OK.
Obs Obs
Om du vill skanna ett dokument med skanningsfunktionen duplex, måste du placera dokumentet i dokumentmataren och sedan välja 2sidig (L)kant eller 2sidig (K)kant beroende på din dokumentlayout.
5
Tryck på Mono Start eller Colour Start.
Maskinen börjar att skanna dokumentet.
Obs Obs
Skanningstyp beror på inställningen på fliken Knapp på enheten, Mono Start eller Colour Start ändrar inte inställningarna.
Om du vill skanna datan i färg, välj färg i skanningstypen på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter3. Om du vill skanna datan i svartvit, välj svartvit i skanningstypen på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter3. (Se SKANNING.)
Om du vill se mappfönstret när dokumentet är skannat, välj Visa mapp på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter3. (Se SKANNING.)
Om du vill ändra filnamnet på skannade dokument, mata in filnamnet i avsnittet Filnamn på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter3. För att ändra maskinens Scan-knappinställningar, högerklicka på respektve Control Center-knapp, klicka på ControlCenter Configuration och klicka på fliken Knapp på enheten.