Verkkoyhteystyypit

Verkkoyhteysesimerkki

Verkkoyhteydet jaetaan yleisesti kahteen tyyppiin: vertaisverkkoihin ja jaettuihin verkkoihin.

Vertaistulostus TCP/IP-protokollaa käyttäen

Vertaisverkossa tieto kulkee suoraan kunkin tietokoneen ja laitteen välillä. Tiedostojen käyttöä tai kirjoittimien jakamista ei hallita keskuspalvelimen kautta.
Grafiikka
1.
Kytkin tai reititin
2.
Verkkokirjoitin (Brother-laite)
 
• 
Pienessä 2–3 tietokoneen verkossa suosittelemme käytettäväksi vertaistulostusta, koska se on helpompi määrittää kuin seuraavalla sivulla kuvattu jaettu verkkotulostus. Katso Jaettu verkkotulostus.
• 
Jokaisen tietokoneen on käytettävä TCP/IP-protokollaa.
• 
Brother-laitteelle on määritettävä oikea IP-osoite.
• 
Jos käytössä on reitittimiä, sekä tietokoneille että Brother-laitteelle on määritettävä yhdyskäytävän osoite.
• 
Brother-laitteet toimivat myös Macintosh®-tietokoneiden kanssa (TCP/IP-yhteensopivat käyttöjärjestelmät).

Jaettu verkkotulostus

Jaetussa verkkoympäristössä kukin tietokone lähettää tiedot keskusohjatun tietokoneen kautta. Tällaista tietokonetta kutsutaan usein ”palvelimeksi” tai ”tulostuspalvelimeksi”. Sen tehtävänä on hallita kaikkien tulostustöiden tulostusta.
Grafiikka
1.
Työasema
2.
Kutsutaan myös ”palvelimeksi” tai ”tulostuspalvelimeksi”
3.
TCP/IP tai USB (jos on)
4.
Kirjoitin (Brother-laite)
 
• 
Laajassa verkossa suosittelemme jaettua verkkotulostusta.
• 
”Palvelimen” tai ”tulostuspalvelimen” on käytettävä TCP/IP-tulostusprotokollaa.
• 
Brother-laitteelle on määritettävä oikea IP-osoite, ellei laitetta ole kytketty palvelimen USB-liitännän kautta.