C Felsökning och underhåll

Felsökning

Om du har problem med maskinen följer du felsökningsanvisningarna i nedanstående tabell.
Du kan lätt lösa de flesta problemen själv. Om du behöver mer hjälp kan du få svar på vanliga frågor (FAQ) och läsa felsökningstips på webbplatsen Brother Solutions Center. Besök http://solutions.brother.com/.

Om du har problem med maskinen

Följ de anvisningar som ges i tabellen nedan.
Problem att öppna menyer
Problem
Förslag
Tangentfunktionerna fungerar inte.
Kontrollera att kontrollpanelen sitter korrekt på maskinen. Återinstallera kontrollpanelen.
Problem med kopiering
Problem
Förslag
Vertikala svarta linjer syns på kopior.
Vertikala svarta linjer på kopior orsakas oftast av smuts eller korrigeringsvätska på glasremsan, eller så är coronatråden för utskrift smutsig. (Se Rengöra kopieringsglaset och Rengöra coronatråden.)
Maskinen skannar inte alla sidor av dokumentet.
Se till att dokumentmatarens utmatningsfack inte innehåller fler än 20 ark.
Utskriftsproblem
Problem
Förslag
Ingen utskrift.
Kontrollera att maskinen är korrekt ansluten och strömbrytaren är påslagen.
Kontrollera att tonerkassetten och trumman är rätt installerade. (se Byta ut trumman).
Kontrollera kabelanslutningen på både maskinen och datorn. (Se snabbguiden.)
Kontrollera att korrekt skrivardrivrutin har installerats och valts.
Kontrollera om ett felmeddelande visas på LCD-skärmen. (se Fel- och underhållsmeddelanden).
Kontrollera om maskinen är online:
(Windows Vista®) Klicka på Start-knappen, Kontrollpanelen, Maskinvara och ljud och sedan på Skrivare. Högerklicka på Brother DCP-XXXX Printer. Kontrollera att Använd skrivaren offline är avmarkerat.
(Windows® XP) Klicka på knappen Start och välj Skrivare. Högerklicka på Brother DCP-XXXX Printer. Kontrollera att Använd skrivaren offline är avmarkerat.
(Windows® 2000) Klicka på Start-knappen, välj Inställningar och sedan Skrivare. Högerklicka på Brother DCP-XXXX Printer. Kontrollera att Använd skrivaren offline är avmarkerat.
Maskinen gör oväntade utskrifter eller skriver ut skräpdata.
Dra ut pappersfacket och vänta tills maskinen slutar att skriva ut. Stäng sedan av maskinen och koppla bort den från strömkällan i flera minuter.
Kontrollera att programinställningarna är inställda att fungera med maskinen.
Maskinen skriver ut de första sidorna korrekt, men efterföljande sidor saknar viss text.
Kontrollera att programinställningarna är inställda att fungera med maskinen.
Datorn känner inte igen maskinens signal när inbufferten är full. Se till att gränssnittskabeln är ansluten på rätt sätt. (Se snabbguiden.)
Rubriker eller fottexter i dokumentet visas på skärmen, men inte när dokumentet skrivs ut.
Ett område skrivs inte ut uppe och nere på sidan. Kompensera för det genom att justera den övre och undre marginalen i dokumentet.
Maskinen skriver inte ut på båda sidor av papperet även om inställningen Duplex har valts i skrivardrivrutinen.
Kontrollera inställningen av format i skrivardrivrutinen. Du måste välja A4-storlek på pappret. (60 till 105 g/m2)
Maskinen skriver inte ut eller har slutat skriva ut och maskinens Data-diod lyser.
Tryck på Job Cancel.
När maskinen avbryter jobbet och rensar det från minnet kan den göra en ofullständig utskrift.
Problem att skanna
Problem
Förslag
TWAIN-fel uppstår vid skanning.
Kontrollera att Brother TWAIN-drivrutinen är vald som primärkälla. Klicka på Arkiv, Skanna eller hämta foto i PaperPort™ 11SE och välj Brother TWAIN-drivrutin.
OCR fungerar inte.
Försök att öka skanningsupplösningen.
Maskinen skannar inte alla sidor av dokumentet.
Se till att dokumentmatarens utmatningsfack inte innehåller fler än 20 ark.
Problem med programvara
Problem
Förslag
Det går inte att installera program eller skriva ut.
Kör programmet Reparera installationen av programsviten MFL-Pro från cd-skivan. Programmet reparerar och installerar om programvaran.
Det går inte att skriva ut med ”2 på 1” eller ”4 på 1”.
Kontrollera att inställningarna för pappersformat är lika i programmet och skrivardrivrutinen.
Maskinen skriver inte ut från Adobe® Illustrator®.
Minska utskriftens upplösning. (Se Fliken Avancerat i Bruksanvisning för programanvändare på cd-skivan.)
Problem med pappershantering
Problem
Förslag
Maskinen matar inte papper.
Inget papper eller ett meddelande om pappersstopp visas på LCD-skärmen.
Fyll på mer papper i pappersfacket om det behövs.
Se till att det papper som redan finns i facket ligger rakt. Räta ut skrynkligt papper. Ibland hjälper det att ta ut pappersbunten, vända på den och sätta tillbaka den i pappersfacket.
Minska antalet pappersark i pappersfacket och försök igen.
Kontrollera att kombifacket inte har valts i skrivardrivrutinen.
Om du fortfarande får meddelande LCD-skärmen om att papper har fastnat i skrivaren läser du Pappersstopp.
Maskinen mater inte papper från kombifacket.
Bläddra igenom pappersbunten och sätt tillbaka den i facket.
Kontrollera att kombifacket har valts i skrivardrivrutinen.
Hur skriver jag ut på kuvert?
Du kan mata kuvert från kombifacket. Programmet måste vara inställt för att skriva ut med den kuvertstorlek som används. Detta gör du vanligtvis med alternativet Utskriftsformat eller på dokumentinställningsmenyn i programmet. (Mer information finns i programmets bruksanvisning).
De skannade dokumenten fastnar i dokumentmatarens utmatningsfack.
Se till att dina dokument inte är för tunna eller för tjocka och är korrekt inmatade i dokumentmataren. (se Placera dokument).
Använd kopieringsglaset för att skanna dokumentet.
Vilka papper kan jag använda?
Du kan använda tunt papper, vanligt papper, tjockt papper, brevpapper, återvunnet papper, kuvert, etiketter och OH-film och som är avsedda för lasermaskiner. (Se Godkänt papper och annat utskriftsmaterial för ytterligare information.)
Papper har fastnat.
Problem med utskriftskvalitet
Problem
Förslag
Utskrifterna är rullade.
Detta problem kan orsakas av tunt eller grovt papper eller om du inte skriver ut på den rekommenderade sidan av papperet. Försök att vända på pappersbunten i pappersfacket.
Kontrollera att du väljer en papperstyp som passar det papper du använder. (se Godkänt papper och annat utskriftsmaterial).
Utskrifterna är fläckiga.
Inställningen av papperstyp överensstämmer inte med det papper du använder eller papperet är för grovt eller har för ojämn yta. (Se Godkänt papper och annat utskriftsmaterial och fliken Grundläggande i Bruksanvisningen för programanvändare på cd-skivan.)
Utskrifterna är för ljusa.
Om detta problem uppstår när du kopierar inaktiverar maskinens tonerbesparingsfunktion i maskinens menyinställningar. (se Tonerbesparing).
Stäng av tonerbesparingsfunktionen på fliken Avancerat i skrivardrivrutinen. (Se Fliken Avancerat i Bruksanvisning för programanvändare på cd-skivan.)