Skanna till fil

Du kan skanna in ett svartvitt dokument eller ett färgdokument i din Macintosh och spara det som en fil i valfri mapp. Filtypen och den specifika mappen grundar sig på inställningarna som du valt i skärmen Skanna till fil i ControlCenter2. (se Fil).
1
Ladda dokumentet.
2
Tryck på Grafik (Scan).
3
Tryck på Bsymbol.utri eller Bsymbol.dtri för att välja Skanna > PC.
Tryck på OK.
4
Tryck på Bsymbol.utri eller Bsymbol.dtri för att välja Fil.
Tryck på OK.
Om din maskin inte har stöd för duplexskanning går du till steg 6.
Om din maskin har stöd för duplexskanning går du till steg 5.
5
Tryck på Bsymbol.utri eller Bsymbol.dtri för att välja 1sidig, 2sidig (L)kant eller 2sidig (K)kant.
Tryck på OK.
6
Tryck på Start.
Maskinen börjar att skanna dokumentet.
Obs Obs
Om du vill ha den skannade informationen i färg väljer du färgen under skanningstyp på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter2. Om du vill ha den skannade informationen i svartvitt väljer du svartvitt under skanningstyp på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter2 (se Fil).
Om du vill ändra filnamnet på skannade dokument anger du filnamnet i avsnittet Filnamn på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter2.
Om du vill ändra standardstorleken för filer väljer du önskat värde genom att justera reglaget på fliken Knapp på enheten i konfigurationen ControlCenter2.