För Windows® 2000/XP och Windows Server® 2003

1
(Windows® XP och Windows Server® 2003)
Klicka på Start-knappen och välj Skrivare och fax.
(Windows® 2000)
Klicka på Start-knappen och välj Inställningar samt Skrivare.
2
(Windows® XP och Windows Server® 2003)
Klicka på Lägg till en skrivare för att starta Lägg till skrivare.
(Windows® 2000)
Dubbelklicka på ikonen Lägg till skrivare för att starta Lägg till skrivare.
3
Klicka på Nästa när skärmen Välkommen till Guiden Lägg till skrivare visas.
4
Välj Nätverksskrivare.
(Windows® XP och Windows Server® 2003)
Välj En nätverksskrivare eller skrivare som är ansluten till en annan dator.
(Windows® 2000)
Välj Nätverksskrivare.
5
Klicka på Nästa.
6
(Windows® XP och Windows Server® 2003)
Välj Anslut till en skrivare på Internet eller i hem- eller kontorsnätverket och skriv följande i URL-fältet:
http://skrivarens IP-adress:631/ipp
(där ”skrivarens IP-adress” är skrivarens IP-adress eller nodnamn)
(Windows® 2000)
Välj Anslut till en skrivare på Internet eller på intranätet och skriv följande i URL-fältet:
http://skrivarens IP-adress:631/ipp
(”skrivarens IP-adress” är skrivarens IP-adress eller nodnamn.)
Obs Obs
Om du har redigerat hosts-filen på din dator eller använder DNS (Domain Name System) kan du också skriva skrivarserverns DNS-namn. Skrivarservern har stöd för TCP/IP- och NetBIOS-namn, så du kan även skriva skrivarserverns NetBIOS-namn. NetBIOS-namnet hittar du i nätverkskonfigurationslistan. (Information om hur du skriver ut nätverkskonfigurationslistan finns i Skriva ut nätverkskonfigurationslistan.) NetBIOS-namnet som tilldelas är de 15 första tecknen av nodnamnet och som standard visas det som ”BRNxxxxxxxxxxxx” för ett trådbundet nätverk eller ”BRWxxxxxxxxxxxx” för ett trådlöst nätverk. (”xxxxxxxxxxxx” står för maskinens MAC-adress/Ethernet-adress.)
7
När du klickar på Nästa ansluter Windows® 2000/XP och Windows Server® 2003 till den URL-adress som angetts.
Om skrivardrivrutinen är installerad:
Skärmen för val av skrivare visas i Lägg till skrivare.
Om rätt skrivardrivrutin redan har installerats i datorn använder Windows® 2000/XP och Windows Server® 2003 automatiskt den drivrutinen. I så fall tillfrågas du bara om du vill göra drivrutinen till standarddrivrutin. Därefter slutförs Guiden Lägg till skrivare. Skrivaren är därmed klar för utskrift.
Gå till steg 12.
Om skrivardrivrutinen INTE är installerad:
En av fördelarna med utskriftsprotokollet IPP är att det identifierar skrivarens modellnamn när du kommunicerar med den. När kommunikationen fungerar visas skrivarens modellnamn automatiskt. Detta innebär att du inte behöver tala om för Windows® 2000/XP eller Windows Server® 2003 vilken typ av skrivardrivrutin som ska användas.
Gå till steg 8.
8
Installationen av drivrutinen startas automatiskt.
Obs Obs
Om den skrivardrivrutin som du installerar inte har ett digitalt certifikat visas ett varningsmeddelande. Fortsätt installationen genom att klicka på Fortsätt ändå1.
1
Ja för användare av Windows® 2000
9
(Windows® XP och Windows Server® 2003)
Klicka på Diskett finns. Du uppmanas att sätta in skivan med skrivardrivrutinen.
(Windows® 2000)
Klicka på OK när skärmen Sätt in disk visas.
10
Klicka på Bläddra och välj den cd-skiva eller nätverksresurs där en lämplig Brother-skrivardrivrutin finns.
Välj t.ex. mappen ”X:\\driver\win2kxpvista1\ditt språk” (där X står för enhetsbokstaven). Klicka på Öppna.
1
winxpx64vista64 för användare som har ett 64-bitars OS
11
Klicka på OK.
12
Markera Ja om du vill använda skrivaren som standardskrivare. Klicka på Nästa.
13
Klicka på Slutför. Skrivaren är nu konfigurerad och klar för utskrift. Skriv ut en testsida om du vill testa skrivaranslutningen.