Hem > Nätverk > Nätverksfunktioner > Faxa med hjälp av Internet (I-Fax) > Konfigurera Brother-maskinen för e-post eller I-Fax
Konfigurera Brother-maskinen för e-post eller I-Fax
Innan du använder I-Fax måste du konfigurera din Brother-maskin att kommunicera med nätverket och e-postservern. Du kan konfigurera dessa objekt med maskinens kontrollpanel eller Webbaserad hantering. Vi rekommenderar att du använder webbaserad hantering för att konfigurera tillvalen.
- Starta webbläsaren.
- Ange ”https://maskinens IP-adress” i webbläsarens adressfält (där ”maskinens IP-adress” är maskinens IP-adress).
Till exempel:
https://192.168.1.2
- Om så krävs skriver du in lösenordet i Login (Logga in)-fältet och klickar därefter på Login (Logga in).
Standardlösenordet för att hantera maskinens inställningar står på baksidan av maskinen och är märkt med texten ”Pwd”. - Gå till navigeringsmenyn och klicka sedan på .
Starta från
om navigeringsmenyn inte visas på skärmens vänstra sida. - I fältet POP3/IMAP4/SMTP Client (POP3/IMAP4/SMTP-klient) klickar du på Advanced Settings (Avancerade inställningar) och konfigurerar inställningarna efter behov.
Kontakta systemadministratören om du är osäker på något av alternativen. - Klicka på Submit (Skicka) när du är klar.Dialogrutan Test Send/Receive E-mail Configuration (Testa konfigurationen för att skicka/ta emot e-post) visas.
- Följ anvisningarna i dialogrutan för att testa de aktuella inställningarna.
Var den här sidan till din hjälp?



