Udfør forscanning for at beskære til den del, du vil scanne

Klik på knappen Forscanning for at få vist en forhåndsvisning af billedet og skære uønskede dele fra, før du scanner.
Når du er tilfreds med forhåndsvisningen, skal du klikke på knappen Start i dialogboksen til scanneropsætning for at scanne billedet.
1
Følg trinene fra 1 til 7 i Scanne et dokument ind i pc'en.
2
Vælg indstillinger for Scan (Billedtype), Opløsning , Scannetype, Lysstyrke, Kontrast og Dokumentstørrelse efter behov.
Bemærk! Bemærk!
Forscanning er ikke tilgængelig, hvis du vælger Duplex(dobbeltsidet) scanning.
3
Klik på Forscanning.
Hele billedet scannes ind i pc'en og vises i scanningsområdet (1) i dialogboksen Scanneropsætning.
Skærm
4
Vælg den del, du vil scanne, ved at klikke med venstre museknap og holde den nede, mens du trækker musen hen over området.
Skærm
1.
Scanningsområde
Bemærk! Bemærk!
Du kan forstørre billedet ved hjælp af ikonet Grafik og derefter bruge ikonet Grafik til at gendanne billedet i dets originalstørrelse.
5
Ilæg dokumentet igen.
Bemærk! Bemærk!
Spring dette trin over, hvis du lagde dokumentet på scannerglaspladen i trin 1.
6
Klik på Start.
Denne gang vises kun det valgte område i dokumentet i vinduet PaperPort™ 11SE (eller i programvinduet).
7
Brug de tilgængelige indstillinger i vinduet PaperPort™ 11SE til at forbedre billedet.