Koti > Säännöllinen kunnossapito > Brother-laitteen puhdistaminen > Brother-laitteen tulostuspään puhdistaminen
Brother-laitteen tulostuspään puhdistaminen
Laite puhdistaa tulostuspään automaattisesti tarvittaessa, jotta tulostuslaatu pysyisi hyvänä. Jos tulostuslaadussa on ongelmia, käynnistä puhdistus manuaalisesti.
- Puhdista tulostuspää, jos tulosteiden tekstissä tai kuvissa on vaakasuora viiva tai tyhjä alue. Ongelmallisen värin mukaan voit valita vain mustan, kolmen värin (keltainen/syaani/magenta) tai jokaisen neljän värin puhdistamisen yhdellä kertaa.
- Tulostuspäiden puhdistus kuluttaa mustetta.
- Mustetta kuluu turhaan, jos puhdistat laitteen liian usein.
- TÄRKEÄÄ
- ÄLÄ kosketa tulostuspäätä. Kosketus saattaa vahingoittaa tulostuspäätä pysyvästi ja mitätöidä tulostuspään takuun.
DCP-J1050DW/MFC-J1010DW
- Paina ohjauspaneelissa
(muste) tai INK (MUSTE).
- Tee valinnat painamalla
tai
:
- Valitse [Tulostuspään puhdist.]. Paina OK.
- Valitse [Vain musta], [Vain väri] tai [Kaikki]. Paina OK.
- Valitse [Normaali], [Vahva] tai [Voimakkain]. Paina OK.
- Paina
.
Laite puhdistaa tulostuspään.

- Jos tulostuslaatu ei ole parantunut, toista puhdistusprosessi. Jos tulostuslaatu ei parane usean puhdistuskerran jälkeen, ota yhteys Brotherin asiakaspalveluun tai lähimpään Brother-jälleenmyyjään.
- Voit puhdistaa tulostuspään myös tietokoneesta.
DCP-J1140DW
- Paina
.
- Paina [Vain musta], [Vain väri] tai [Kaikki].
- Paina [Normaali], [Vahva] tai [Voimakkain].
- Paina [Aloita].Laite puhdistaa tulostuspään.

- Jos tulostuslaatu ei ole parantunut, toista puhdistusprosessi. Jos tulostuslaatu ei parane usean puhdistuskerran jälkeen, ota yhteys Brotherin asiakaspalveluun tai lähimpään Brother-jälleenmyyjään.
- Voit puhdistaa tulostuspään myös tietokoneesta.
Oliko sivu hyödyllinen?