Hem > Alternativ för I-Fax > Vidarebefordra e-post- eller faxmeddelanden
Vidarebefordra e-post- eller faxmeddelanden
Använd Brother I-Fax för att vidarebefordra mottagna e-postmeddelanden och standardfaxmeddelanden till en annan dator, till en faxmaskin eller till en annan I-Fax-maskin. Aktivera funktionen vidarebefordra med hjälp av Webbaserad hantering.

- Fax (avsändare)
- Telefonlinje
- Brother-maskinen (mottagare/avsändare)
- Internet
- En dator tar emot en vidaresänd e-post
- Starta webbläsaren.
- Ange ”https://maskinens IP-adress” i webbläsarens adressfält (där ”maskinens IP-adress” är maskinens IP-adress).
Exempel:
https://192.168.1.2
Skrivarens IP-adress finns i nätverkskonfigurationsrapporten.
- Om så krävs skriver du in lösenordet i Login (Logga in)-fältet och klickar därefter på Login (Logga in).
Standardlösenordet för att hantera maskinens inställningar finns på baksidan av maskinen märkt med texten ”Pwd”. Ändra standardlösenordet genom att följa anvisningarna på skärmen första gången du loggar in. - I det vänstra navigeringsfältet klickar du på .
Om det vänstra navigeringsfältet inte är synligt börjar du navigera från
. - Välj Fax Forward (Faxvidaresändning) i fältet Fwd/Store/Cloud/Network (Vidareskicka/Lagra/Moln/Nätverk).
- Markera alternativet E-mail Address (E-postadress) i Fax Forward # (Faxvidaresändning #) och skriv sedan mottagarens e-postadress.
- Klicka på Submit (Skicka) när du är klar.
Var den här sidan till din hjälp?



