Alternativ för att skanna till e-postserver

Bekräftelse på överföringar

Med överföringsbekräftelsen för skickade meddelanden kan du begära att den mottagande enheten ska bekräfta att e-postmeddelandet har tagits emot och behandlats.
Om du vill använda den här funktionen måste du ange Bekräftelse i Kon. e-post TX.

Konfigurera e-post TX

Du kan ange att Bekräftelse i Kon. e-post TX ska vara antingen eller Av. Vid ingår ett extra fält med information i skickade bilddata. Fältet heter MDN.
Obs Obs
MDN (Mail Disposition Notification):
Detta fält efterfrågar status för e-postmeddelandet efter leverans via SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). När meddelandet har nått mottagaren används den här informationen när maskinen eller användaren läser det mottagna e-postmeddelandet. Om meddelandet till exempel öppnas för att läsas sänder mottagaren tillbaka ett meddelande till den ursprungliga sändningsmaskinen eller användaren.
Mottagaren måste stödja MDN-fältet för att kunna sända en meddelanderapport, i annat fall ignoreras förfrågan.
Om du vill ta emot bekräftelser på överföringar korrekt måste du ställa in Bekräftelse i Kon. e-post TX.
Denna maskin kan inte ta emot e-post, så för att använda bekräftelser på överföringar måste du vidaresända denna bekräftelse till en separat e-postadress. Du kan konfigurera E-postadress till en e-postadress som tar emot bekräftelsen.