Koti > Tulostimen käyttöönotto > Rullan asettaminen
Rullan asettaminen
Rullan asettaminen
- Avaa rullalokeron kansi työntämällä rullan kannen vapautusvipua.

- Rullan kannen vapautusvipu
- Liu’uta molempia rullaohjaimia ulospäin.

- Varmista, että rulla on tasattu oikein, ja aseta se sitten rullalokeroon.
- HUOMAUTUS
- Jos rullan ydin työntyy ulos, litistä reunoja ennen sen asettamista kuvan osoittamalla tavalla.

- Tulostuspinta (rullan ulkopinta)
- Sulje rullalokeron kansi niin, että se lukittuu paikalleen.

- Jos nestekidenäytössä näkyy [Valitse mat.] tai [Autom. tunn.], valitse haluamasi vaihtoehto. Jos haluat määrittää nämä asetukset myöhemmin, siirry kohtaan [Media].
- HUOMAUTUS
-
- Parhaan tuloksen saat käyttämällä aitoja Brotherin tulostusmateriaaleja.
- Jotta heijastuksen / mustien merkkien anturi voi havaita merkin ja syöttää tulostusmateriaalin oikeaan kohtaan, käytä paperia, jonka musta merkki on anturin tunnistusalueella.
- Käytä paperia, joka täyttää jonkin seuraavista ehdoista, jotta heijastuksen / mustien merkkien anturi voi tunnistaa merkin oikein.

- Kun käytät muotoon leikattuja tarroja, aseta paperin tyypiksi Leikattava väritarra ja paina painiketta
(Syöttö) / OK rullan lisäämisen jälkeen. Tulostin syöttää tarran lomakkeen yläsijaintiin. - Jos haluat poistaa rullan, tee päinvastoin kuin asettamistoimissa.
- Varmista, että asetettu rulla kääntyy vapaasti rullaohjaimien välissä.
Paperi, jossa on musta merkki vasemmasta reunasta oikeaan reunaan (suositus)
Käytä paperia, joka täyttää alla olevassa kuvassa kuvatut ehdot.
Vaikka heijastuksen / mustien merkkien anturin tunnistusalue vaihtelee käytettävän tulostinmallin mukaan, kuvassa kuvattu musta merkki on riittävän pitkä kattaakseen anturin tunnistusalueen mallista riippumatta.
- Tulostusmateriaali, jossa ei ole taittoviivoja, kuten rei’itystä

- Tulostusmateriaalin kääntöpuoli
- Vähintään 3 mm
- Tulostusmateriaali, jossa on taittoviivoja, kuten rei’itys

- Tulostusmateriaalin kääntöpuoli
- Vähintään 4 mm
- Taittoviivoja, kuten rei’itystä
Mustan merkin sisältävä paperi heijastus / mustien merkkien anturin tunnistusalueella
Käytä paperia, joka täyttää alla olevassa kuvassa kuvatut ehdot.
Koska heijastuksen / mustien merkkien anturin tunnistusetäisyys vaihtelee käytettävän tulostinmallin mukaan, myös mustan merkin sopiva pituus vaihtelee mallin mukaan.

- Tulostusmateriaalin kääntöpuoli
- Tulostusmateriaalin keskiviiva
- 1,5 mm tai vähemmän
- Vähintään 3 mm
(Tulostusmateriaali, jossa on taittoviivoja, kuten rei’itystä: vähintään 4 mm)
- Vähintään 10 mm
- Musta merkki
Syöttösuunta
Tulostusmateriaalin rullan pidikkeiden muuttaminen käyttämään mukautetun kokoista tulostusmateriaalia
- RJ-3235B/RJ-3255WB: 25,4 mm
- RJ-4235B/RJ-4255WB: 25,4 mm
Jos haluat käyttää mukautetun kokoista tulostusmateriaalia, kiinnitä tulostusmateriaalisi hylsyn kokoa vastaavia tulostusmateriaalin rullan pidikkeet rullaohjaimiin.
- HUOMAUTUS
-
- Laitteesi mukana toimitetaan kaksi tulostusmateriaalirullan pidikettä. Kahden tulostusmateriaalirullan pidikkeen hylsyn halkaisijat ovat seuraavat:
- RJ-3235B/RJ-3255WB: 12,7–13,0 mm/19,0 mm
- RJ-4235B/RJ-4255WB: 12,7–13,0 mm/19,0 mm
- Kaiken tyyppisiä tulostusmateriaalin rullan pidikkeitä ei välttämättä toimiteta tulostimen mukana. Jos haluat ostaa lisää tulostusmateriaalin rullan pidikkeitä, ota yhteyttä paikalliseen Brother-jälleenmyyjääsi.
- Jos haluat tarkistaa, mitä tulostusmateriaalin hylsyn kokoja kukin tulostusmateriaalin rullan pidike tukee, tarkista tulostusmateriaalin rullan pidikkeen keskiosassa olevat tiedot.
- Jos käytät usean koon tulostusmateriaalin rullan pidikkeitä, varmista, että saman kokoiset puolet ovat tosiaan vasten, kun ne kiinnitetään rullaohjaimiin.
- Avaa rullalokeron kansi työntämällä rullan kannen vapautusvipua.
- Pitele vasenta rullaohjainta niin, että se ei pyöri, ja poista sitten asennettuna oleva tulostusmateriaalin rullan pidike käyttäen ristipäistä ruuvimeisseliä.

- Pitele oikeanpuoleista rullaohjainta niin, että se ei pyöri, ja poista sitten asennettuna oleva tulostusmateriaalin rullan pidike käyttäen ristipäistä ruuvimeisseliä.
- Kiinnitä tulostusmateriaalisi hylsyn kokoa vastaavat tulostusmateriaalin rullan pidikkeet rullaohjaimiin käyttäen ristipäistä ruuvimeisseliä. Varmista, että käytät saman kokoisia tulostusmateriaalin rullan pidikkeitä.

- Aseta rulla. Jos haluat lisätietoja,

Liittyvät aiheet - Sulje rullalokeron kansi ja paina sitä, kunnes se lukittuu paikalleen.
- Jos nestekidenäytössä näkyy automaattisesti [Valitse mat.] tai [Autom. tunn.], valitse haluamasi vaihtoehto. Jos haluat määrittää nämä asetukset myöhemmin, siirry valikkoon [Media].
Revittävä tulostusmateriaali
- Kuittipaperit, tarrat ja tunnisteet voidaan repiä irti vetämällä tulostusmateriaalia nopeasti ylös tai alas määritetyn leikkauskohdan mukaan. Taustattomat tulostusmateriaalit voidaan repiä ainoastaan ylöspäin.

- Ylempi katkaisupalkki
- Alempi katkaisupalkki
- HUOMIO
- Älä koske katkaisupalkin terään.

- Oletusarvon mukainen [Katk.palkki]-asetus on [Ylös]. (Kun Taustaton-asetus on Käytössä BRConfiguration Tool -työkalun Lisäasetukset-välilehdessä, [Katk.palkki]-asetus ei ole käytettävissä.)
- Jos haluat säätää leikkauskohtaa, avaa BRConfiguration Tool, siirry Tulostuskohta/anturit -kohtaan Laiteasetukset -kohdassa ja syötä haluamasi asetus sitten Repäisykohta -kenttään. Lisää tietoa

Liittyvät aiheet



