Hjem > Netværk > Netværksfunktioner > Synkronisering af tid med SNTP-serveren ved hjælp af webbaseret administration > Konfiguration af dato og klokkeslæt med webbaseret administration

Konfiguration af dato og klokkeslæt med webbaseret administration

Relaterede modeller:TD‑4425DN / TD‑4525DN / TD‑4455DNWB / TD‑4555DNWB / TD‑4425DNF / TD‑4555DNWBF
Konfigurer dato og klokkeslæt for at synkronisere den tid, der bruges af maskinen med SNTP-tidsserveren.

Denne funktion er ikke tilgængelig i alle lande.

  1. Start din webbrowser.
  2. Indtast ”https://maskinens IP-adresse” i browserens adresselinje (hvor ”maskinens IP-adresse” er IP-adressen på din maskine).

    F.eks.:

    https://192.168.1.2

    Du finder maskinens IP-adresse i netværkskonfigurationsrapporten.

  3. Hvis det er påkrævet, skal du skrive en adgangskode i feltet Login (Logon) og derefter klikke på Login (Logon).
    image
    Standardadgangskoden til at administrere denne maskines indstillinger findes i bunden af maskinen og er markeret med “Pwd“. Skift standardadgangskoden ved at følge vejledningen på skærmen, når du logger ind første gang.
  4. Klik på Administrator>Date&Time (Dato&klokkeslæt) i venstre navigationsbjælke.
    image
    Start navigationen fra image, hvis venstre navigationsbjælke ikke er synlig.
  5. Bekræft Time Zone (Tidszone)-indstillingerne.
    image
    Vælg tidsforskellen mellem din placering og UTC i menuen fra Time Zone (Tidszone) rullelisten. For eksempel er tidszonen for Eastern Time i USA og Canada UTC-05:00.
  6. Klik på Submit (Send).
Var denne side til hjælp?