Hem > Säkerhet > Konfigurera certifikat för enhetssäkerhet > Importera och exportera certifikat och privat nyckel > Exportera certifikatet och privata nyckeln
Exportera certifikatet och privata nyckeln
- Starta webbläsaren.
- Ange ”https://maskinens IP-adress” i webbläsarens adressfält (där ”maskinens IP-adress” är maskinens IP-adress).Exempel:
https://192.168.1.2
- Om du använder DNS (Domain Name System) eller har aktiverat ett NetBIOS-namn kan du ange ett annat namn som ”SharedPrinter” i stället för IP-adressen.
Till exempel: https://SharedPrinter
- Om du aktiverar ett NetBIOS-namn kan du också använda nodnamnet.
Till exempel: https://brn123456abcdef
- NetBIOS-namnet anges i nätverkskonfigurationsrapporten.
- Om så krävs skriver du in lösenordet i fältet Login (Logga in) och klickar därefter på Login (Logga in).Standardlösenordet för att hantera skrivarens inställningar finns på skrivarens undersida och märkt med texten ”Pwd:”. Ändra standardlösenordet genom att följa anvisningarna på skärmen när du loggar in. Om batteribasen är installerad, avinstallera den för att bekräfta standardlösenordet.
- I det vänstra navigeringsfältet klickar du på .Om det vänstra navigeringsfältet inte är synligt börjar du navigera från
.
- Klicka på Export (Exportera) som visas med Certificate List (Certifikatlista).
- Ange ett lösenord om du vill kryptera filen.Om du lämnar lösenordsfältet tomt krypteras inte filen.
- Ange lösenordet en gång till för att bekräfta det och klicka sedan på Submit (Skicka).
- Klicka på Spara.
Certifikatet och den privata nyckeln har nu exporterats till datorn.
Du kan även importera certifikatet till din dator.
Var den här sidan till din hjälp?