Protokolla-asetusten määritys

Protokollat ja suojausmenetelmät voidaan ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä WWW-pohjaisella hallinnalla (WWW-selaimella).
Vinkki Vinkki
 
Suosittelemamme selaimet ovat Microsoft Internet Explorer® 6.0 tai Firefox® 1.0 tai niitä uudemmat versiot (Windows®) sekä Safari™ 1.0 (Macintosh®). Varmista myös, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä käyttämässäsi selaimessa. Suosittelemme Safari™-selaimen päivittämistä versioon 1.2 tai uudempaan, jotta JavaScript olisi käytettävissä. Jotta WWW-selainta voidaan käyttää, on tiedettävä tulostuspalvelimen IP-osoite.
1
Käynnistä WWW-selain.
2
Kirjoita selaimeen http://kirjoittimen_ip-osoite/. (Jossa kirjoittimen_ip-osoite on IP-osoite tai tulostuspalvelimen nimi)
• 
Esimerkki:
http://192.168.1.2/ (jos kirjoittimen IP-osoite on 192.168.1.2.)
Vinkki Vinkki
 
Jos olet muokannut tietokoneesi HOSTS-tiedostoa tai käytät DNS:ää, voit antaa myös tulostuspalvelimen DNS-nimen. Koska tulostuspalvelin tukee TCP/IP:tä ja NetBIOSia, voit antaa tähän myös tulostuspalvelimen NetBIOS-nimen. NetBIOS-nimi näkyy kirjoittimen asetusten tulosteessa. Määritetty NetBIOS-nimi on solmun nimen 15 ensimmäistä merkkiä. Kiinteässä verkossa oletuksena on ”BRNxxxxxx” ja langattomassa verkossa ”BRWxxxxxx” (jossa ”xxxxxx” on Ethernet-osoitteen kuusi viimeistä numeroa).
3
Napsauta Network Configuration.
4
Anna käyttäjänimi ja salasana. Käyttäjänimi on admin ja oletussalasana on access.
5
Napsauta OK.
6
Napsauta Configure Protocols.
Protokolla-asetukset voidaan nyt määrittää.
Vinkki Vinkki
 
Jos muutat protokolla-asetuksia, ota asetukset käyttöön napsauttamalla Submit ja käynnistämällä kirjoitin uudelleen.