Adresa IP a serverului de imprimantă Brother poate fi configurată utilizând funcţia Reverse ARP (RARP) din calculatorul gazdă. Acest lucru se realizază prin editarea fişierului /etc/ethers (dacă acest fişier nu există, îl puteţi crea) cu un şir de caractere similar cu următorul:
00:80:77:31:01:07 BRN008077310107
Unde primul şir de caractere reprezintă adresa Ethernet a serverului de imprimantă şi al doilea şir este numele serverului de imprimantă (numele trebuie să fie identic cu cel introdus în fişierul /etc/hosts).
Dacă daemonul rarp nu rulează deja, porniţi-l (în funcţie de sistem, comanda poate fi rarpd, rarpd -a, in.rarpd -a sau altceva; tastaţi man rarpd sau consultaţi documentaţia de sistem pentru informaţii suplimentare). Pentru a verifica dacă daemonul rarp rulează pe un sistem Berkeley UNIX®-, tastaţi următoarea comandă:
ps -ax | grep -v grep | grep rarpd
Pentru sistemele bazate pe AT&T UNIX® tastaţi:
ps -ef | grep -v grep | grep rarpd
Serverul de imprimantă Brother va primi adresa IP de la daemonul rarp când imprimanta este pornită.