3 Konfiguracja ustawień sieci bezprzewodowej (dla HL-2170W)

Informacje ogólne

Aby podłączyć drukarkę do sieci bezprzewodowej należy postępować zgodnie z krokami opisanymi w Podręczniku szybkiej obsługi lub Instrukcji obsługi dla sieci. Zalecamy skorzystanie z kreatora instalacji Brother, który znajduje się na dysku CD-ROM dostarczonym wraz z drukarką. Dzięki tej aplikacji będziesz mógł w łatwy sposób podłączyć swoją drukarkę do sieci bezprzewodowej oraz zainstalować oprogramowanie sieciowe i sterownik drukarki, które są niezbędne do pełnego skonfigurowania drukarki w sieci bezprzewodowej. Na ekranie będą pojawiały się instrukcje, które doprowadzą cię do momentu, w którym będziesz mógł zacząć korzystać ze swojej drukarki firmy Brother w sieci bezprzewodowej.
Jeżeli chcesz skonfigurować swoją drukarkę nie używając kreatora instalacji Brother, proszę przeczytać ten rozdział, aby dowiedzieć się jak skonfigurować ustawienia sieci bezprzewodowej. Aby dowiedzieć się więcej o ustawieniach TCP/IP, patrz Konfiguracja adresu IP i maski podsieci. Więcej na temat Konfiguracja bezprzewodowa przy użyciu trybu ustawień bezprzewodowych one-push (dla HL-2170W) w Konfiguracja bezprzewodowa przy użyciu trybu ustawień bezprzewodowych one-push (dla HL-2170W). Więcej na temat Konfiguracja bezprzewodowa przy użyciu metody PIN dla Wi-Fi Protected Setup™ (dla HL-2170W) w Konfiguracja bezprzewodowa przy użyciu metody PIN dla Wi-Fi Protected Setup™ (dla HL-2170W).
Informacja Informacja
• 
Aby podczas codziennego drukowania dokumentów osiągnąć optymalne rezultaty, umieść drukarkę Brother jak najbliżej sieciowego punktu dostępowego (routera) i zapewnij jak najmniejszą liczbę przeszkód. Duże przedmioty i ściany oddzielające oba urządzenia oraz interferencje pochodzące z innych urządzeń elektronicznych mogą mieć wpływ na szybkość transferu danych.
W związku z tymi czynnikami metoda bezprzewodowa może nie stanowić najlepszego rodzaju podłączenia dla wszystkich typów dokumentów i aplikacji. Przy drukowaniu dużych plików, np. wielostronicowych dokumentów zawierających tekst i duże obiekty graficzne, można rozważyć wybór przewodowego Ethernetu, aby otrzymać szybszy transfer danych lub USB, aby otrzymać szybszą przepustowość.
• 
Chociaż drukarkę Brother HL-2170W można używać w sieciach przewodowych lub bezprzewodowych, w danej chwili możliwy jest tylko jeden rodzaj podłączenia.

Terminy i pojęcia sieci bezprzewodowej

Podczas konfigurowania drukarki w sieci bezprzewodowej należy upewnić się, drukarka w sieci bezprzewodowej jest skonfigurowana w taki sposób, że pasuje do istniejących ustawień sieci bezprzewodowej. W tym rozdziale opisano niektóre podstawowe terminy i pojęcia związane z tymi ustawieniami, które mogą okazać się pomocne przy konfigurowaniu drukarki w sieci bezprzewodowej.

SSID (Service Set Identifier) i kanały

Aby określić do jakiej sieci bezprzewodowej chcesz podłączyć drukarkę, należy skonfigurować SSID i kanały.
• 
SSID
Każda sieć bezprzewodowa posiada swoją unikalną nazwę sieciową, która technicznie nazywa się SSID lub ESSID (Extended Service Set Identifier). SSID to wartość 32-bitowa lub mniejsza przypisana do punktu dostępowego. Urządzenia przeznaczone do pracy w sieci bezprzewodowej powinny zostać dopasowane do punktu dostępowego. Punkt dostępowy oraz urządzenia przeznaczone do pracy w sieci bezprzewodowej wysyłają regularnie bezprzewodowe pakiety (zwane również sygnałami), które zawierają informacje SSID. Kiedy urządzenie przeznaczone do pracy w sieci bezprzewodowej otrzymuje sygnał, można zidentyfikować sieć bezprzewodową, która jest na tyle blisko, aby fale radiowe mogły dotrzeć do urządzenia.
• 
Kanały
Sieci bezprzewodowe posługują się kanałami. Każdy bezprzewodowy kanał posiada inną częstotliwość. Podczas korzystania z sieci bezprzewodowej można używać do 14 różnych kanałów. Jednakże, w niektórych krajach liczba dostępnych kanałów może być ograniczona. W celu uzyskania dalszych informacji, patrz Sieć bezprzewodowa Ethernet.

Uwierzytelnienie i szyfrowanie

Większość sieci bezprzewodowych używa różnych zabezpieczeń. Zabezpieczenia definiują uwierzytelnienie (sposób w jaki urządzenie identyfikuje się w sieci) i szyfrowanie (sposób szyfrowania danych przesyłanych do sieci). Jeżeli podczas konfigurowania bezprzewodowego urządzenia Brother powyższe opcje nie zostaną prawidłowo określone, urządzenie nie będzie w stanie podłączyć się do sieci bezprzewodowej. Podczas konfigurowania tych opcji należy zachować szczególną uwagę. Poniżej przedstawiono informacje na temat metod uwierzytelniania i szyfrowania, które obsługuje Twoja bezprzewodowa drukarka Brother.
• 
Metody uwierzytelniania
Drukarka Brother obsługuje następujące metody uwierzytelniania:
• 
Opne system (System otwarty)
Urządzenia bezprzewodowe mają pozwolenie na dostęp do sieci bez żadnego uwierzytelnienia.
• 
Shared key (Klucz współdzielony)
Poufny, z góry ustalony klucz jest współdzielony przez wszystkie urządzenia, które będą miały dostęp do sieci bezprzewodowej.
Drukarka Brother używa kluczy WEP jako z góry ustalonego klucza.
• 
WPA-PSK/WPA2-PSK
Aktywuje z współdzielony chroniony klucz dostępowy Wi-Fi® (WPA-PSK/WPA2-PSK), który umożliwia bezprzewodowej drukarce Brother łączyć się z punktami dostępowymi za pomocą TKIP dla WPA-PSK lub AES dla WPA-PSK i WPA2-PSK (WPA-Personal).
• 
LEAP
Protokół Cisco®LEAP (Light Extensible Authentication Protocol) został opracowany przez Cisco Systems, Inc. i w celu uwierzytelnienia posługuje się identyfikatorem użytkownika oraz hasłem.
• 
Metody szyfrowania
Szyfrowanie jest stosowane w celu ochrony danych przesyłanych przez sieć bezprzewodową. Drukarka Brother obsługuje następujące metody szyfrowania:
• 
Brak
Nie używa się żadnej metody szyfrowania.
• 
WEP
Dzięki wykorzystaniu WEP (Wired Equivalent Privacy), dane są transmitowane i odbierane za pomocą bezpiecznego klucza.
• 
TKIP
Protokół TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) posiada klucz szyfrujący pakiety wiadomości oraz mechanizm deszyfracji.
• 
AES
AES (Advanced Encryption Standard) to standard szyfrowania autoryzowany przez Wi-Fi®.
• 
CKIP
Oryginalny protokół Key Integrity Protocol dla LEAP opracowany przez Cisco Systems, Inc.
• 
Klucz sieciowy
Każda z metod zabezpieczania posiada pewne zasady:
• 
System otwarty/Klucz współdzielony z WEP
Klucz to 64-bitowa lub 128-bitowa wartość, którą należy wprowadzić w formacie ASCII lub szesnastkowym.
64 (40) bity ASCII:
5 znaków tekstowych. Np. “WLLAN” (rozróżnia małe i wielkie litery).
64 (40) bity szesnastkowy:
10 cyfr danych szesnastkowych np. “71f2234aba”
128 (104) bity ASCII:
13 znaków tekstowych. Np. “Wirelesscomms” (rozróżnia małe i wielkie litery).
128 (104) bity szesnastkowy:
26 cyfr danych szesnastkowych np. “71f2234ab56cd709e5412aa2ba”
• 
WPA-PSK/WPA2-PSK i TKIP lub AES
Ustalony, współdzielony klucz (Pre-Shared Key (PSK)) o długości powyżej 8 i poniżej 63 znaków.
• 
LEAP
Identyfikator użytkownika i hasło.
• 
Identyfikator użytkownika: długość poniżej 64 znaków.
• 
Hasło: długość poniżej 32 znaków.