Verkkoskannauksen määrittäminen

Jos sinun on vaihdettava laitetta, joka rekisteröitiin tietokoneeseen MFL-Pro Suite -ohjelmiston asennuksen aikana (katso Pika-asennusopas), noudata seuraavia ohjeita.
1
Windows®2000, napsauta Käynnistä-painiketta, Ohjauspaneeli ja sitten Skannerit ja kamerat.
Windows® XP, valitse Käynnistä-painike, Ohjauspaneeli, Tulostimet ja muut laitteet, sitten Skannerit ja kamerat (tai Ohjauspaneeli, Skannerit ja kamerat).
Windows Vista™, napsauta Käynnistä-painiketta, Ohjauspaneeli, Laitteisto ja äänet ja sitten Skanneri ja kamera.
Näyttö
2
Tee jokin seuraavista:
• 
Windows 2000 ja Windows Vista™, valitse Brother-laitteesi luettelosta ja napsauta Ominaisuudet-painiketta.
• 
Windows XP, napsauta skannerilaitteen kuvaketta oikealla hiiren painikkeella ja valitse Ominaisuudet.
Verkkoskannerin ominaisuudet -valintaikkuna tulee näyttöön.
Vinkki Vinkki
 
Windows Vista™ -käyttöjärjestelmässä näyttöön ilmestyy Käyttäjätilien valvonta; toimi seuraavasti.
• 
Jos olet kirjautunut järjestelmänvalvojana, napsauta Jatka.
Näyttö
• 
Jos et ole kirjautunut järjestelmänvalvojana, anna järjestelmänvalvojan salasana ja napsauta OK.
Näyttö
3
Napsauta Verkkoasetukset-välilehteä ja valitse sopiva määrittämistapa.
Näyttö
Määritä laite osoitteen perusteella
Kirjoita laitteen IP-osoite IP-osoite-kenttään ja napsauta Käytä.
Määritä laite nimen perusteella
(1)
Anna laitteen solmun nimi Solmun nimi -kenttään tai napsauta Selaa ja valitse laite, jota haluat käyttää.
(2)
Napsauta Käytä.
Näyttö
4
Napsauta Scan To -painike -välilehteä ja kirjoita tietokoneen nimi Näyttönimi-kenttään. Kirjoittamasi nimi näkyy laitteen näytössä. Käyttämäsi tietokoneen nimi on oletusasetus. Voit myös kirjoittaa kenttään haluamasi nimen. (Enintään 15 merkkiä).
Näyttö
5
Jos haluat estää ei-haluttujen asiakirjojen vastaanoton, anna nelinumeroinen PIN-koodi kenttiin PIN-koodi ja Kirjoita PIN-koodi uudelleen. Jotta tietoja voitaisiin lähettää PIN-koodilla suojattuun tietokoneeseen, näyttöön tulee kehotus antaa PIN-koodi, ennen kuin asiakirja voidaan skannata ja lähettää tietokoneeseen. (Katso Skannausnäppäimen käyttö.)