Sähköpostivahvistuksen käyttö käyttäjän todennuksen kanssa

Jotta sähköpostivahvistustoimintoa voitaisiin käyttää suojatun, käyttäjän todentamisen vaativan SMTP-palvelimen kautta, on käytettävä POP before SMTP- ja SMTP-AUTH-menetelmiä. Nämä menetelmät estävät luvattoman pääsyn postipalvelimelle. Nämä asetukset voidaan määrittää WWW-pohjaisella hallinnalla (WWW-selaimella), BRAdmin Professionalilla ja Web BRAdminilla.
Vinkki Vinkki
 
POP3/SMTP-todentamisen asetusten on vastattava sähköpostipalvelimen asetuksia. Tarkista asetukset verkonvalvojaltasi tai Internet-palveluntarjoajaltasi ennen käyttämistä.
POP3/SMTP-asetusten määritys WWW-pohjaisella hallinnalla (WWW-selaimella).
1
Käynnistä WWW-selain.
2
Kirjoita selaimeen ”http://kirjoittimen_iposoite/ (jossa ”kirjoittimen_iposoite” on kirjoittimen IP-osoite tai solmun nimi).
• 
Esimerkki:
http://192.168.1.2/ (jos kirjoittimen IP-osoite on 192.168.1.2.)
http://BRN123456/ (jos kirjoittimen solmun nimi on BRN123456.)
Vinkki Vinkki
 
Jos olet muokannut tietokoneesi HOSTS-tiedostoa tai käytät DNS:ää, voit antaa myös tulostuspalvelimen DNS-nimen. Koska tulostuspalvelin tukee TCP/IP- ja NetBIOS-nimiä, voit antaa tähän myös tulostuspalvelimen NetBIOS-nimen. NetBIOS-nimi näkyy verkkoasetusten tulosteessa. Jos haluat ohjeita verkkoasetusten tulostukseen, katso Verkkoasetusten tulostus. Määritetty NetBIOS-nimi on solmun nimen 15 ensimmäistä merkkiä. Oletuksena on ”BRNxxxxxx”, jossa ”xxxxxx” on Ethernet-osoitteen kuusi viimeistä numeroa.
3
Napsauta Network Configuration.
4
Napsauta Configure Protocol.
5
Napsauta Advanced Setting / POP3/SMTP.
6
POP3/SMTP-asetukset voidaan määrittää tällä sivulla.
Näyttö
Vinkki Vinkki
• 
SMTP-porttinumero voidaan muuttaa myös WWW-pohjaisella hallinnalla. Tämä on käytännöllistä, jos Internet-palveluntarjoajasi (ISP) käyttää ”Outbound Port 25 Blocking (OP25B)” -palvelua, ja et käytä palveluntarjoajan SMTP-palvelinta. Kun SMTP-porttinumero muutetaan tiettyyn numeroon, jonka SMTP-palvelimesi päättää (esimerkiksi portti 587), voit silti edelleen lähettää sähköpostia tällä hetkellä käyttämäsi SMTP-palvelimen kautta. Lisäksi on otettava käyttöön SMTP-palvelimen todentaminen valitsemalla SMTP Server Authentication Method -asetukseksi SMTP-AUTH.
• 
Jos voidaan käyttää sekä POP before SMTP- ja SMTP-AUTH-menetelmää, suositus on SMTP-AUTH.
• 
Jos SMTP Server Authentication Method -asetukseksi valitaan POP before SMTP, on määritettävä POP3-asetukset. Myös APOP-menetelmää voidaan käyttää.
• 
Katso lisätietoja WWW-pohjaisen hallinnan Ohjeesta.
• 
Sähköpostiasetukset voidaan myös tarkistaa määrityksen jälkeen lähettämällä testiviesti.
7
Kun asetukset ovat valmiit, napsauta Submit. Test E-mail Send Configuration -valintaikkuna avautuu.
8
Noudata näytöllä annettuja ohjeita, jos haluat testata nykyiset asetukset.