A BOOTP a RARP alternatívája. Előnye, hogy segítségével az alhálózati maszk és az átjáró is konfigurálható. Az IP-cím BOOTP használatával történő konfigurálásához ellenőrizze, hogy a BOOTP telepítve van-e és fut-e a gazdagépen (meg kell jelennie az /etc/services fájlban a gazdagépen valós szolgáltatásként; írja be a man bootpd parancsot vagy nézze meg információkért a rendszer dokumentációját). A BOOTP általában az /etc/inetd.conf fájlon keresztül indul el, ezért engedélyeznie kell úgy, hogy eltávolítja a „#” jelet a bootp bejegyzés előtt ebben a fájlban. Tipikus bootp bejegyzés az /etc/inetd.conf fájlban:
#bootp dgram udp wait /usr/etc/bootpd bootpd -i
A rendszertől függően előfordulhat, hogy ennek a bejegyzésnek a neve nem „bootp”, hanem „bootps”.

Megjegyzés
| A BOOTP engedélyezéséhez egyszerű szövegszerkesztő segítségével törölje a „#” jelet (ha nem talál „#” jelet, akkor a BOOTP már engedélyezett). Ezt követően szerkessze a BOOTP konfigurációs fájlt (általában /etc/bootptab), majd írja be a nyomtatókiszolgáló nevét, a hálózat típusát (1=Ethernet), a MAC-címet (Ethernet-cím) és az IP-címet, az alhálózatot és az átjárót. Sajnos ezeknek az információknak a pontos formátuma nincs szabványosítva, ezért a rendszer dokumentációjának segítségével kell megállapítania, hogyan kell beírni ezeket az adatokat (sok UNIX rendszer bootptab fájlja példasablonokat tartalmaz, melyeket referenciaként használhat). Néhány példa a tipikus /etc/bootptab bejegyzésekre: („BRN” helyére „BRW” kerül vezeték nélküli hálózat esetén.) BRN310107 1 00:80:77:31:01:07 192.168.1.2 és BRN310107:ht=ethernet:ha=008077310107:\ip=192.168.1.2: |
Bizonyos BOOTP gazdaszoftver-megvalósítások nem válaszolnak a BOOTP kérelmekre, ha nem adott meg letöltési fájlnevet a konfigurációs fájlban. Ebben az esetben egyszerűen hozzon létre egy nullfájlt a gazdagépen, majd a konfigurációs fájlban adja meg ennek a fájlnak a nevét és elérési útját.
Akárcsak a RARP esetében, a nyomtatókiszolgáló az IP-címet a BOOTP kiszolgálóról tölti be a nyomtató bekapcsolásakor.