Öppna Bruksanvisning för programanvändare

Denna bruksanvisning innehåller inte all information om maskinen, såsom hur du använder avancerade funktioner för skrivare och skanner. När du är redo att ta del av detaljerad information om dessa moment, läs Bruksanvisning för programanvändare.

Visa dokumentation

Visa dokumentation (Windows®)

Du kan visa dokumentation på menyn Start genom att peka på Brother, DCP-XXXX (där XXXX är modellnamnet) i programgruppen och klicka på Bruksanvisningar i HTML-format.
Om du inte installerat programvaran kan du hitta dokumentationen genom att följa instruktionerna nedan:
1
Starta datorn.
Sätt i cd-skivan från Brother som är märkt med Windows® i cd-läsaren.
2
Om språkvalsskärmen visas klickar du på önskat språk.
3
Om skärmen med modellnamn visas klickar du på modellnamnet. Cd-skivans huvudmeny visas.
Skärm
Om det här fönstret inte öppnas kan du använda Utforskaren och söka efter och köra setup.exe programmet som finns i rotkatalogen på cd-skivan från Brother.
4
Klicka på Dokumentation.
5
Klicka på dokumentationen du vill läsa:
HTML-dokument (2 handböcker): Bruksanvisning för fristående användning och Bruksanvisning för programanvändare i HTML-format.
Formatet rekommenderas för visning på en dator.
PDF-dokument (3 handböcker):
Bruksanvisning för fristående användning, Bruksanvisning för programanvändare och Snabbguide.
Formatet rekommenderas för utskrift av handböckerna. Klicka och gå till Brother Solutions Center om du vill öppna eller hämta PDF-dokumenten. (Internet-uppkoppling och program för visning av PDF-filer krävs.)

Här hittar du skanneranvisningar

Det finns flera sätt att skanna in dokument. Anvisningar finns på följande platser:

Bruksanvisningen för programanvändare:

Skanna ett dokument med TWAIN-drivrutinen i kapitel 2
Skanna ett dokument med en WIA-drivrutin (Windows® XP/Windows Vista®) i kapitel 2
Använda ControlCenter3 i kapitel 3

Instruktioner för ScanSoft™ PaperPort™ 11SE med OCR:

Den fullständiga bruksanvisningen för ScanSoft™ PaperPort™ 11SE med instruktioner för OCR kan öppnas via hjälpavsnittet i ScanSoft™ PaperPort™ 11SE.

Visa dokumentation (Macintosh)

1
Starta din Macintosh.
Sätt i cd-skivan från Brother som är märkt med Macintosh i cd-läsaren.
2
Följande fönster öppnas.
Grafik
3
Dubbelklicka på Documentation-ikonen.
4
Om språkvalsskärmen visas dubbelklickar du på önskat språk.
5
Dubbelklicka på den översta sidans fil om du vill visa Bruksanvisning för fristående användning och Bruksanvisning för programanvändare i HTML-format.
6
Klicka på dokumentationen du vill läsa.
Bruksanvisning
Bruksanvisning för programanvändare
Obs Obs
Dokumentet finns även i PDF-format (3 handböcker): Bruksanvisning för fristående användning, Bruksanvisning för programanvändare och Snabbguide. PDF-formatet rekommenderas för utskrift av handböckerna.
Dubbelklicka på ikonen Brother Solutions Center för att gå till Brother Solutions Center om du vill öppna eller hämta PDF-dokumenten. (Internet-uppkoppling och program för visning av PDF-filer krävs.)

Här hittar du skanneranvisningar

Det finns flera sätt att skanna in dokument. Anvisningar finns på följande platser:

Bruksanvisningen för programanvändare:

Skanna i kapitel 9
Använda ControlCenter2 i kapitel 10

Presto! Bruksanvisningen för Pagemanager:

Den kompletta bruksanvisningen för Presto! PageManager hittar du i hjälpavsnittet i programmet Presto! PageManager.