Tekstin näppäileminen manuaalisesti

Vaihda ”aakkostilaan” painamalla yhtä aikaa Shift- ja 1-painikkeita.
Voit näppäillä sähköpostiosoitteen näppäimistöllä. Jos haluat lisätietoja, katso Tekstin kirjoittaminen.
Huomaa, että voit muodostaa laitteeseen yhteyden myös WWW-selaimella ja määrittää sähköpostiosoitetiedoille lyhyt- tai pikavalintanumerot käyttämällä WWW-pohjaista hallintaa. (Lisätietoja WWW-pohjaisesta hallinnasta on kohdassa WWW-pohjainen hallinta.)
Kirjoittamasi Internet-faksiosoite tulee merkki kerrallaan näkyviin nestekidenäyttöön. Jos näppäilet yli 22 merkkiä, nestekidenäyttö vierittää merkkijonoa vasemmalle merkki kerrallaan. Voit näppäillä enintään 60 merkkiä.
Lähetä asiakirja painamalla Mono Start tai Colour Start.
Kun asiakirja on skannattu, se lähetetään automaattisesti vastaanottavalle Internet-faksille SMTP-palvelimen kautta. Voit peruuttaa lähetyksen painamalla Stop/Exit-painiketta skannauksen aikana. Kun siirto on valmis, laite palaa valmiustilaan.
Jotkin sähköpostipalvelimet eivät salli suurten sähköpostiasiakirjojen lähettämistä. (Järjestelmänvalvoja rajoittaa usein sähköpostin enimmäiskoon.) Kun tämä toiminto on valittu, laitteessa näkyy Muisti täynnä, jos sähköpostitse yritetään lähettää 1 Mt suurempia asiakirjoja. Asiakirjaa ei lähetetä, ja laite tulostaa virheraportin. Lähetettävä asiakirja on jaettava pienemmiksi asiakirjoiksi, jotka postipalvelin hyväksyy. (Esimerkiksi ITU-T Test Chart #1 -testitaulukkoon perustuva 42-sivuinen asiakirja on kooltaan noin 1 Mt.)