Adresa IP a serverului de imprimare Brother poate fi configurată folosind facilitatea ARP invers (RARP) de pe calculatorul gazdă. Acest lucru se face prin editarea fişierului /etc/ethers (dacă acest fişier nu există, îl puteţi crea) cu o intrare similară următoarei:
00:80:77:31:01:07 BRN008077310107 (sau BRW008077310107 pentru o reţea fără fir)
Unde prima intrare este
adresa MAC (adresa Ethernet) a serverului de imprimare şi a doua înregistrare este numele serverului de imprimare (numele trebuie să fie acelaşi cu cel precizat în fişierul
/etc/hosts).
Dacă daemonul RARP nu rulează deja, porniţi-l (în funcţie de sistem, comanda poate fi rarpd, rarpd -a, in.rarpd -a sau altceva; tastaţi man rarpd sau consultaţi documentaţia sistemului pentru informaţii suplimentare). Pentru a verifica dacă daemonul RARP rulează pe un sistem de bază de Berkeley UNIX, tastaţi comanda următoare:
ps -ax │ grep -v grep │ grep rarpd
Pentru sisteme pe bază de AT&T UNIX, tastaţi:
ps -ef │ grep -v grep │ grep rarpd
Serverul de imprimare Brother va obţine adresa IP de la daemonul RARP când imprimanta este pornită.