Ändra Skanna till nätverk-konfigurationen med en webbläsare

Med Skanna till nätverk kan du skanna dokument direkt till en delad mapp på en CIFS-server i det lokala nätverket eller på Internet. (För ytterligare information om CIFS-protokollet, se Protokoll.) Du kan aktivera CIFS-protokollet genom att markera rutan för CIFS på sidan Network Configuration (Nätverkskonfigurering) (mer information om funktionen Skanna till nätverk finns i Kapitel 4 i bruksanvisningen för programanvändare).
Obs Obs
Skanna till nätverk stöder Kerberos-autentisering och NTLMv2-autentisering.1
1
Tillgängligt för Windows® 2000 eller senare.
1
Klicka på Administrator Settings (Administratörsinställningar) på webbsidan för MFC-XXXX (DCP-XXXX) och klicka sedan på FTP/Network Scan Settings (FTP-/nätverksinställningar).
2
Du kan välja vilka profilnummer (1 till 10) som ska användas för inställningarna för Skanna till nätverk.
Du kan även lagra två användardefinierade filnamn som kan användas för att skapa en Skanna till nätverk-profil utöver de sju befintliga filnamnen i Create a User Defined File Name (Skapa ett användardefinierat filnamn). Du kan ange maximalt 15 tecken i vart och ett av de två fälten.
Klicka på Submit (Skicka in) när du är klar med inställningarna.
3
Klicka på FTP/Network Scan Profile (FTP-/nätverksprofil) på sidan Administrator Settings (Administratörsinställningar).
Nu kan du konfigurera och ändra följande inställningar för Skanna till nätverk med hjälp av en webbläsare.
Skärm
Profile Name (Profilnamn) (upp till 15 tecken)
Host Address (Värdadress)
Store Directory (Lagra katalog)
File Name (Filnamn)
Quality (Kvalitet)
File Type (Filtyp)
Use PIN for authentication (Använd PIN för autentisering)
PIN Code (PIN-kod)
Auth. Method (Auth. Method Autentiseringsmetod)
User Name (Användarnamn)
Password (Lösenord)
Kerberos Server Address (Kerberos serveradress)