4 Sikkerhedsfunktioner

Secure Function Lock 2.0

Secure Function Lock gør det muligt at begrænse adgangen til følgende maskinfunktioner:
PC Print
USB Direct Print
Kopi
Scan
Funktionen gør det også muligt at begrænse adgangen til menuindstillinger for at undgå, at menuindstillingerne ændres af brugerne.
Før du kan anvende denne sikkerhedsfunktion, skal du indtaste en administratoradgangskode.
Adgang til begrænsede funktioner kan etableres ved oprettelsen af en tilladt bruger. Tilladte brugere skal indtaste en brugeradgangskode for at anvende maskinen.
Noter din adgangskode nøje. Hvis du glemmer den, skal adgangskoden i maskinen nulstilles. Yderligere oplysninger om nulstilling af adgangskoden fås ved at kontakte din Brother-forhandler for at få maskinen efterset.
Bemærk! Bemærk!
Secure Function Lock kan indstilles manuelt fra kontrolpanelet eller med Web Based Management. Vi anbefaler at funktionen konfigureres med Web Based Management. Yderligere oplysninger findes i din Netværksbrugsanvisning på cd-rom'en.
Kun administratorer kan indstille begrænsninger og foretage ændringer for hver bruger.
Når udskrivning bliver deaktiveret, vil PC-udskriftsjobs blive slettet uden varsel.

Indstilling af adgangskode for administrator

Den adgangskode, du kan indstille i disse trin, er for administratoren. Denne adgangskode anvendes til oprettelse af brugere og til at slå Sikker funktionslås fra eller til. (Se Opsætning af brugere med begrænset adgang og Aktivering og deaktivering af Sikker funktionslås.)
1
Tryk på Menu, 1, 6.
2
Indtast et firecifret tal som adgangskode med nummertasterne 0-9. Tryk på OK.
3
Genindtast adgangskoden, når displayet viser Bekræft:.
Tryk på OK.
4
Tryk på Stop/Exit.