Ställa in IP-adressen och nätmasken

Använda verktyget BRAdmin Light för att konfigurera maskinen som en nätverksskrivare

BRAdmin Light

BRAdmin Light är ett verktyg som används vid den inledande installationen av nätverksanslutna Brother-enheter. Dessutom kan verktyget användas för att söka efter Brother-produkter i en TCP/IP-miljö, visa deras status och konfigurera grundläggande nätverksinställningar som t.ex. IP-adressen. Verktyget BRAdmin Light är tillgängligt för datorer med Windows® 2000/XP, Windows Vista®, Windows Server® 2003/2008 och Mac OS X 10.3.9 – 10.5.x.

Konfigurera maskinen med verktyget BRAdmin Light

Obs Obs
Använd den version av verktyget BRAdmin Light som finns på den cd-skiva som följde med din Brother-produkt. Du kan även hämta den senaste versionen av Brother BRAdmin Light på http://solutions.brother.com.
Om du behöver mer avancerade skrivarhanteringsfunktioner bör du använda den senaste versionen av verktyget Brother BRAdmin Professional 3. Det kan hämtas på http://solutions.brother.com. Verktyget är endast tillgängligt för Windows®-användare.
Om du använder en brandvägg från ett antispion- eller antivirusprogram ska du tillfälligt inaktivera den. Aktivera den igen när du är säker på att du kan skriva ut.
Nodnamn: Nodnamnet visas i det aktuella BRAdmin Light-fönstret. Skrivarserverns nodnamn i maskinen är som standard ”BRNxxxxxxxxxxxx”. (”xxxxxxxxxxxx” är maskinens MAC-adress/Ethernet-adress.)
Inget lösenord behövs som standard. Dubbelklicka på enheten om du vill ange ett lösenord för den. Klicka på fliken Kontroll och sedan på Ändra lösenord. Skriv det nya lösenordet.
1
Starta verktyget BRAdmin Light.
Windows® 2000/XP, Windows Vista® och Windows Server® 2003/2008
Klicka på Start / Alla program1 / Brother / BRAdmin Light / BRAdmin Light.
1
Program för användare av Windows® 2000
Mac OS X 10.3.9 – 10.5.x
Dubbelklicka på Macintosh HD (startskiva) / Bibliotek / Printers / Brother / Utilities / BRAdmin Light.jar-filen.
2
BRAdmin Light söker automatiskt efter nya enheter.
3
Dubbelklicka på den okonfigurerade enheten.
Windows®
Skärm
Macintosh
Skärm
Obs Obs
Om skrivarservern är inställd på de ursprungliga fabriksinställningarna (om du inte använder en DHCP/BOOTP/RARP-server), visas enheten som Ej konfigurerad på skärmen i BRAdmin Light.
Du hittar nodnamnet och MAC-adressen (Ethernet-adressen) på maskinens kontrollpanel. Se Nodnamn och MAC-adress.
4
Välj STATIC från Bootmetod. Ange vid behov skrivarserverns IP-adress, Nätmask och Gateway.
Windows®
Skärm
Macintosh
Skärm
5
Klicka på OK.
6
Om du har programmerat in IP-adressen rätt visas nu Brother-skrivarservern i enhetslistan.