Brother-laitteen määrittäminen tietokoneessa

Voit määrittää Etäasetusohjelmalla useiden laitteiden asetuksia tietokoneessa. Kun käynnistät Etäasetusohjelman, Brother-laitteen asetukset ladataan automaattisesti tietokoneeseen ja niitä voi tarkastella näytössä. Jos muutat asetuksia, voit siirtää ne suoraan laitteeseen.
Vinkki Vinkki
Jos tapahtuu virhe, Etäasetusohjelma ei käynnisty. Korjaa virhe ja yritä sitten käynnistää etäasetusohjelma uudelleen.
Windows®
Jos tietokone on suojattu palomuurilla eikä sillä voi käyttää etäasetusohjelmaa, palomuuriasetukset on ehkä määritettävä siten, että tiedonsiirto sallitaan porttinumeroiden 137 ja 161 kautta.
Jos käytössä on Windows®-palomuuri ja MFL-Pro Suite on asennettu DVD-ROM-levyltä, tarvittavat palomuuriasetukset on jo tehty.
1
Käynnistä ControlCenter-ohjelma.
Windows®
(1)
Napsauta tehtävärivillä ensin Grafiikka (ControlCenter4) -kuvaketta ja valitse sitten valikossa Avaa.
ControlCenter4-ikkuna avautuu.
Vinkki Vinkki
Tämän oppaan näyttökuvat ovat Windows® 7 -käyttöjärjestelmästä. Oman tietokoneesi näyttökuvat voivat poiketa tässä esitetyistä käyttöjärjestelmän mukaan.
Voit käynnistää ControlCenter4:n myös seuraavasti:
(Windows® XP, Windows Vista®)
Kaksoisnapsauta tehtävärivillä Grafiikka (ControlCenter4) -kuvaketta.
Napsauta ControlCenter4, jonka sijainti on Käynnistä/Kaikki ohjelmat/Brother/ADS-XXXXX (XXXXX on laitemallisi nimi).
(2)
Napsauta Laitteen asetukset -välilehteä (seuraavassa esimerkissä on käytössä Perustila).
Näyttö
Macintosh
(1)
Osoita Grafiikka (ControlCenter2) -kuvaketta valikkopalkissa ja valitse Avaa.
ControlCenter2-ikkuna avautuu.
Vinkki Vinkki
Jos Grafiikka (ControlCenter2) -kuvake ei näy valikkopalkissa, kaksoisosoita ControlCenter-kuvaketta.
ControlCenter-kuvakkeen sijainti on Macintosh HD/Ohjelmat/Brother.
Grafiikka (ControlCenter2) -kuvake tulee näkyviin valikkopalkkiin.
(2)
Osoita LAITEASETUKSET-välilehteä.
Näyttö
2
Osoita Etäas.ohj.-painiketta. Etäasetusohjelma-ikkuna avautuu.
Vinkki Vinkki
Voit käynnistää Etäasennusohjelman myös noudattamalla seuraavia ohjeita:
Windows®
Napsauta Käynnistä, Kaikki ohjelmat, Brother, ADS-XXXXX (XXXXX on laitemallisi nimi) ja Etäasetusohjelma.
Macintosh
Kaksoisosoita RemoteSetup-kuvaketta, jonka sijainti on Macintosh HD/Ohjelmat/Brother.
3
Valitse kansiorakenteesta valikko ja määritä asetukset tarpeen mukaan (seuraavassa esimerkissä on käytössä Yleiset aset.).
Windows®
Näyttö
Macintosh
Näyttö
OK
Aloittaa tietojen siirron laitteeseen ja sulkee Etäasetusohjelman. Jos näyttöön tulee virheviesti, anna oikeat tiedot uudelleen ja napsauta OK.
Peruuta
Sulkee Etäasetusohjelman siirtämättä tietoja laitteeseen.
Käytä
Aloittaa tietojen siirron laitteeseen Etäasetusohjelmaa sulkematta.
Etäasetusohjelma synkronoi laitteen ja siihen kytketyn tietokoneen päivämäärän ja kellonajan käynnistyksen aikana.
Vinkki Vinkki
Voit tallentaa kaikki laitteesi asetukset käyttämällä Vienti-painiketta.
(Windows®)
Jos tietokone on suojattu palomuurilla eikä sillä voi käyttää Etäasetusohjelma-toimintoa, palomuuriasetukset on ehkä määritettävä siten, että tiedonsiirto sallitaan porttinumeron 137 kautta. Katso lisätietoja kohdasta Ennen verkkoskannausta Brother-ohjelmiston avulla (Windows®).
Jos käytössä on Windows®-palomuuri ja MFL-Pro Suite on asennettu DVD-ROM-levyltä, tarvittavat palomuuriasetukset on jo tehty.
(Macintosh)
Jos laite, joka oli rekisteröity tietokoneesen MFL-Pro Suiten asennuksen aikana (katso Pika-asennusopas) tai jos verkkoympäristö vaihdettiin, on tehtävä uuden laitteen määritykset. Avaa Laitteen valitsin ja valitse uusi laite. (Vain verkkokäyttäjät)